Choć instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów REMONDIS Łódź wizytowana jest bardzo często przez różne grupy, to gości z tak odległego kraju jeszcze w niej nie było. Tym razem do stolicy województwa łódzkiego przybyło dwanaścioro przedstawicieli czołowych podmiotów z japońskiego okręgu Tokio, zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką odpadami. Byli to prezesi spółek i pracownicy naukowi, na co dzień zgłębiający założenia gospodarki w obiegu zamkniętym. Delegacji przewodniczył Rafał Dalberg z firmy Be2go zajmującej się działalnością szkoleniowo-konsultingową, współpracujący przy wielu projektach z kierownikiem Działu Odpadów Specjalnych REMONDIS w Łodzi - Michałem Knapikiem. W trakcie wizyty goście spotkali się z łódzkimi podmiotami działającymi w branży odpadowej i ochrony środowiska.
Delegacja rozpoczęła swój dzień od zapoznania się z łódzką, komunalną oczyszczalnią ścieków. Po tej wizycie, już w urzędzie miasta, gości uroczyście przywitał pierwszy wiceprezydent Łodzi - Adam Pustelnik oraz kierownik Oddziału Współpracy z Zagranicą z Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi - dr Magdalena Nowacka. Podczas spotkania panelowego goście zaznajomili się z interesującymi obszarami inwestycyjnymi, wyzwaniami związanymi z wdrażaniem ambitnych celów gospodarki w obiegu zamkniętym w Polsce oraz w Unii Europejskiej, a także innowacyjnymi projektami w sektorze gospodarki odpadami, wreszcie zostali zapoznani z historią Łodzi.
Druga część dnia to przede wszystkim wizyta i zapoznanie się z funkcjonowaniem instalacji REMONDIS w Łodzi. Wspólnie z Anną Dąbrowską – zastępcą dyrektora oddziału oraz Karoliną Wącławską – specjalistą ds. BHP i ppoż., codzienną pracę zakładu pokazała i opowiedziała o wyzwaniach związanych z jej prowadzeniem kierownik tego obiektu - Ewa Pławska.
Ze względu na to, że w Japonii, kraju gdzie kosze uliczne są rzadkością, odpady segreguje się podobno z podziałem na 46(!!!) frakcji, a resztę poddaje energetycznemu odzyskowi, instalacje tego typu są wielką rzadkością. Dlatego goście z uwagą notowali przekazywane im informacje i zadawali pytania.
Szczególne wrażenie wywarł na nich fakt, że tak wymagającą tematyką zajmują się również kobiety i wcale nie są to odosobnione przypadki. Zwieńczeniem wizyty było wspólne, pełne uśmiechów, pamiątkowe zdjęcie.