Aż czterech przetargów potrzeba było do wyłonienia najlepszej oferty na rewitalizację i przebudowę rynku miejskiego w Pabianicach. Ostatecznie zrobi to Dział Zieleni REMONDIS Sp. z o.o., a inwestycja kosztować będzie blisko 7,5 miliona złotych. Kwota ta przekraczała pierwotne założenia urzędników, ale brakujące pieniądze zostaną dołożone z miejskiej kasy. Miasto chciało wydać na ten cel 5 milionów złotych, 4,5 miliona ma pochodzić z funduszu Polski Ład. Chce także starać się o dodatkowe środki pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Stary Rynek w Pabianicach ma wkrótce wypięknieć i stać się miejscem, gdzie będzie można odpocząć i pospacerować. Do tej pory przestrzeń ta nie należała do najbardziej atrakcyjnych. Nawierzchnia się rozpadała, beton dominował nad zielenią, a najważniejszym punktem placu był Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, który powinien zostać usunięty zgodnie z ustawą dekomunizacyjną do marca 2018 roku. Według nowej koncepcji rynek ma zyskać bardziej przystający do dzisiejszych realiów i ekologiczny wygląd.
- Głównym założeniem projektowym było połączenie placu i terenu wokół, żeby stworzyć jedną spójną przestrzeń na wypoczynek wśród zieleni i organizowanie małych wydarzeń kulturalnych, jak pokazy, koncerty czy seanse letnie. W obszarze, który w miejscowym planie zagospodarowania terenu jest wyznaczony jako część historyczna, koncepcja nawiązuje do położonych obok zabytków, kościoła św. Mateusza i Dworu Kapituły Krakowskiej - mówi Aneta Klimek - rzeczniczka Urzędu Miasta w Pabianicach.
W nowej koncepcji architektonicznej płytę rynku ma pokryć odzyskana kostka granitowa, którą usunięto z ul. Zamkowej przy okazji modernizacji przebiegającej nią linii tramwajowej. Po wschodniej stronie pojawi się ruchoma scena oraz symboliczne "źródełko" w miejscu, gdzie kiedyś była studnia. Będzie też zegar słoneczny i posadzkowa fontanna, która ma stanąć niedaleko trejażu (budowla ogrodowa składająca się z szeregu słupków połączonych belką, służąca do podtrzymywania roślin). Pod nią pojawią się ławki. Po stronie południowej zlokalizowana będzie część przeznaczona na gastronomię i okazjonalny handel. Zachodnia część przygotowana zostanie pod miejsca parkingowe i toalety.
Dodatkowo na rynku podłączony ma zostać monitoring, przygotowany dojazd dla rowerów połączony ze ścieżką wzdłuż ul. Zamkowej i nowe oświetlenie. Układ drogowy wokół rynku pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.
Termin realizacji to 18 miesięcy, w tym sześć ma zająć rozebranie pomnika, reliktu PRL. Jego wyburzenie nie jest możliwe, bo mogłoby to skutkować uszkodzeniem zabytkowego kościoła. Jeżeli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, mieszkańcy Pabianic nowym wizerunkiem rynku będą mogli się cieszyć w połowie 2024 roku.
Foto: Urząd Miasta Pabianice